Tekst i zdjęcie: Karina Grygielska

Początek roku sprzyja przyjrzeniu się swojemu życiu pod mikroskopem, analizie relacji w rodzinie… Analizujemy, podsumowujemy i planujemy kolejny etap naszego bycia na tym świecie.

Znajdźmy czas na chwilę zadumy. Odpowiedzmy sobie na różne pytania, uporządkujmy myśli, usuńmy zbędny balast niepotrzebnych wspomnień i zorganizujmy sobie przestrzeń na noworoczne sprawy.

Ja i dzieci

Jak wyglądają moje relacje z dziećmi? Czy jestem wystarczająco dobrym rodzicem? Czy mam coś do poprawienia? Może za mało czasu spędzam z synem, nie do końca wiem, co zrobić w sytuacjach wymykających się spod kontroli, może krzyczę na córkę nastolatkę, nadużywam tak zwanej rodzicielskiej „władzy”, czy przewagi nad zbuntowanym dwulatkiem? Czy to, jak traktuję swoje dzieci jest na pewno w porządku? Czy rozumiem ich potrzeby, poświęcam czas na to, by przypomnieć sobie jak działa mózg człowieka w różnym wieku i adekwatnie reaguję na sygnały, które dają mi dzieci, gdy potrzebują mojego wsparcia? A może mam poczucie, że potomstwo wchodzi mi na głowę, może nie ogarniam rodzinnych spraw tak bardzo, że mam wrażenie, że zaraz oszaleję…

 Ja i mąż / ja i żona

A co z mężem, żoną, partnerem, partnerką? Czy wszystko między nami okej? Czy dbamy o swój związek w wystarczającym stopniu, czy podlewamy doniczkę z tym kwiatem, który nas do siebie kiedyś przyciągnął i sprawił, że zbudowaliśmy razem rodzinę? A może rozmawiamy ze sobą za mało? Nie planujemy wspólnych wyjść na randkę, bo wydaje nam się, że ich czas już minął bezpowrotnie, lub po prostu nie ma na to czasu…Czy traktujemy się z szacunkiem? Czy w ogóle się dostrzegamy w codziennym pośpiechu, pilnujemy, by choć chwilkę pobyć razem, przytulić się, wzmocnić dobrym słowem? Czy ON może liczyć na uznanie w JEJ oczach, docenienie, czy czuje się rzeczywiście jej mężczyzną? A czy ONA może przejrzeć się w oczach swojego wybranka i poczuć się kobietą ważną i atrakcyjną? Czy dajemy sobie nawzajem moc, by lepiej wypełniać rodzicielskie obowiązki, czy wspieramy się, pomagamy sobie we wspólnym życiu?

 Ja i ja

A gdzie w tym wszystkim jestem ja? Czy w ogóle jeszcze istnieję sama dla siebie, sam dla siebie? Czy mam czas na realizację moich i tylko moich pasji? Jak wyglądam w tym momencie mojego życia z perspektywy mych młodzieńczych marzeń? Czy się realizuję, spełniam, pamiętam o sobie w gąszczu obowiązków. Czy znajduję dla siebie przestrzeń pomimo presji otoczenia, które wymaga ode mnie realizowania się w tylu rolach na raz, że aż czasami brak mi tchu, by sprostać wszystkim oczekiwaniom? A może się zaniedbałam, może zapomniałam / zapomniałem o sobie, odpuściłem swoje marzenia na rzecz marzeń innych? Jak mi z tym poświęceniem? Czy ono mnie frustruje? Czy przez to, że zaniedbuję siebie, nie stałam się przypadkiem zrzędliwą jędzą? Czy potrafię jeszcze się do siebie uśmiechać? Czy lubię na siebie patrzeć i o sobie myśleć?

 Ja i inni

Inni, czyli kto? Z kim tworzę bliskie relacje? Jak buduję przyjazną więź z własnymi rodzicami, z rodzeństwem, z innymi członkami rodziny? Czy w ogóle się staram o to, by coś poprawić w stosunkach między mną a bliskimi? Czy potrafię czasem odpuścić, wybaczyć? Czy wspieramy się nawzajem? A może tylko ładnie wychodzimy na wspólnym zdjęciu? Czy mam przyjaciół, z którymi mogę pogadać o wszystkim, umówić się do kina, wypić kawę, a może nawet wyjechać na weekend? Czy poszerzam krąg znajomych? Jacy oni są? Jaki mają wpływ na to, kim ja jestem, jak się czuję, czy na pewno te znajomości mnie budują a nie dołują?

Każdy z nas ma swoją autorską listę powyższych pytań. Odpowiedzi na nie krążą w naszych głowach na bieżąco, a podczas podsumowań i analiz można je pogrupować właśnie w wybrane obszary. Niektóre odpowiedzi są oczywiste, inne tak skomplikowane, że nie doczekamy się ubrania ich w jasną formę. Jeśli jednak zależy nam na głębszej analizie siebie i swoich rodzinnych relacji, warto skorzystać z naszej fundacyjnej oferty warsztatów dla rodziców.

W roku 2019 planowane są zarówno warsztaty z psychologami i innymi specjalistami, kolejny cykl Pozytywnej Dyscypliny, a także integracyjne spotkania rodziców z rodzicami w starobabickim Klubie Mieszkańca, podczas których wspólnie będziemy zastanawiać się nad wybranym problemem i dawać sobie wzajemne wsparcie. Serdecznie zapraszamy!

Close Menu
Zadzwoń do nas