Tekst: Anna Warzycha-Druzd

Po co młodej mamie grupa wsparcia?

Im bardziej obserwuję dzisiejszy świat, tym wyraźniej widzę, jakie wyzwania niesie współczesność w budowaniu relacji. Wydawać by się mogło, że mamy wszystko: piękne domy, szybkie samochody, nowoczesne technologie… a jednak samotność, depresja, próby samobójcze, są coraz częściej pojawiającymi się w mediach określeniami. Choć mało kto się do tego przyznaje, taki stan może nas spotkać na każdym etapie życia: słyszymy o depresji u nastolatków, depresji poporodowej i tzw. „baby blues”, na samotność narzekają seniorzy… Mam wrażenie, że kilka lat temu prawie się o tym nie mówiło, dzisiaj coraz częściej, a jednak nadal wstydzimy się przyznać, nie zdając sobie sprawy z tego, że poszukanie wsparcia daje realną możliwość uzyskania pomocy.

Gdy 10 lat temu urodziłam syna, pomimo wielu osób, które mnie wówczas otaczały, czułam się bardzo samotna. Poznałam co to smutek, przygnębienie, gdy kolejne dni na dywanie z niemowlakiem – było nie było słodkim bobasem – wydawały się nie mieć końca. Gdy wychodząc na spacer z wózkiem w naszej wsi spotykałam jedynie starsze panie wracające ze sklepiku i psy obszczekujące nas jak obcych. Czułam się bardzo obco w naszej małej ojczyźnie. Nieznajomi sąsiedzi za wysokimi płotami, wieś – noclegownia stolicy, brak miejsca na wspólne spotkania mieszkańców… gdy zrobiło się cieplej takim miejscem okazał się plac zabaw, jednak jesień i zimę trzeba było jakoś przetrwać… Sytuację wydawał się ratować kontakt telefoniczny z rodziną i przyjaciółkami z rodzinnych stron, a potem powrót do pracy i kontaktu z żywym człowiekiem. Nie lubię wspominać tamtych czasów. Chociaż w sumie… to wtedy właśnie zakiełkował w mojej głowie pomysł na spotkania młodych mam! Jak to mówią „potrzeba matką wynalazku” 😉  wszak odkąd sięgam pamięcią moim marzeniem była praca z ludźmi, „na relacjach”. Nauczona doświadczeniem, będąc w domu z drugim dzieckiem, wzięłam sprawy w swoje ręce, i  w 2015roku założyłam z koleżanką Klub Mam Gminy Stare Babice, a potem powstała Fundacja Nasze Szczęścia.

Dzisiaj, po trzech latach pracy z kobietami, widzę bardzo wyraźnie, że problem z którym zetknęłam się na początku mojego macierzyństwa, dotyczy wielu mam. Szczególnie tutaj, na obrzeżach Warszawy, gdzie znaczna część młodych rodziców to przyjezdni, oderwani od swoich korzeni. Pozostając w domach z małymi dziećmi mamy często czują się pozostawione same sobie, nie każda z nich jest gotowa na bycie samą w domu z kilkutygodniowym maleństwem… Mówią o tym, że jedyną ich rozrywką w ciągu dnia jest wyjście na zakupy/spacer i „spotkania” w internecie. Naturalne wsparcie – jakim kiedyś była rodzina wielopokoleniowa – przestało istnieć, przez co muszą radzić sobie same. Jednocześnie pierwotna potrzeba spotkania, poczucia wspólnoty i więzi są olbrzymie i pozostają niezaspokojone.

Mając na uwadze swoje doświadczenie i powyższe obserwacje, postanowiłam zrobić coś, aby żadna mama nie czuła się sama – wzięłam udział w szkoleniu trenerskim prowadzenia grup wsparcia „Urodziłam życie” w zaprzyjaźnionej Fundacji Sto Pociech. Od tego czasu razem z Zosią Gnyp, prowadzimy spotkania dla młodych mam. Kobiety, które niedawno urodziły i niejednokrotnie są w swojego rodzaju rozedrganiu i rozczuleniu nad pięknem życia, ale często również w wielkim rozdarciu i samotności przychodzą na spotkania z niemowlaczkami – takie tycie maleńkie, okruszki, które są blisko, wtulone, bo mama teraz ma czas dla siebie. Dwie godziny, z innymi kobietami w podobnej sytuacji, aby zobaczyć, że przeżywamy podobne rozterki, że ból porodowy często nie mija razem z pojawieniem się dziecka, że karmienie piersią to często nie jest „mleczna droga pełna mleka”, że pierwsze ząbki nie wychodzą bezszelestnie i w cichości nocy.  Jak już to wszystko wiemy, to jest nam łatwiej, naprawdę! 🙂 i okazuje się, że mamy z kim wyjść na spacer, bo przecież mieszkamy na jednym osiedlu, a dotychczas się nie znałyśmy. Nie miałyśmy szansy dostrzec się zza płotu…

Więc jeśli czytasz ten tekst, a Twój maluszek ma kilka miesięcy, a może dopiero parę tygodni, to zapraszamy Cię serdecznie do grupy Urodziłam życie!

Będziemy się spotykać we wtorki o godzinie 13.30. Startujemy 2 kwietnia!

My Mamy to wiemy. Nikt tak nie zrozumie drugiej mamy, jak ta, która jest na podobnym etapie życia: wysłucha, przytuli, lub po prostu pozwoli się wygadać. Raz w tygodniu przez dwie godziny będziemy oswajać nową rzeczywistość. Wysłuchamy, pośmiejemy się, podzielimy się naszą codziennością. Napijemy się razem kawy i złapiemy dystans. Oczywiście wszystko to w towarzystwie maluszków. W Klubie jest przewijak i fotel do karmienia. Żadne płacze nam nie straszne.

Zapraszamy! Ania i Zosia

ps. Jeśli znasz jakąś mamę, która niedawno urodziła przekaż jej nasze zaproszenie! niech żadna mama nie czuje się sama! Podaj dalej 🙂

Więcej szczegółów na http://naszeszczescia.pl/urodzilam-zycie/

zapisy@naszeszczescia.pl

Projekt dofinansowany z budżetu Gminy Stare Babice. Koszt udziału to 150zł (darowizna na cele statutowe Fundacji).

Close Menu
Zadzwoń do nas