Tekst i zdjęcie: Aleksandra Zakrzewska

Jak rozumieć trudne zachowania dzieci? – relacja z warsztatu „Moje dziecko się złości i co na to Pozytywna Dyscyplina” 

W środę 9 stycznia po raz pierwszy w naszej gminie Fundacja Nasze Szczęścia zorganizowała warsztat Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców wraz z małymi dziećmi w sali zabaw Abrakadabra w Latchorzewie. Dzięki zapewnieniu opieki nad najmłodszymi rodzice, którzy na codzień są ze swoimi dziećmi, mogli bez przeszkód uczestniczyć w warsztacie, mając niedaleko siebie swoje pociechy. Na spotkanie przyszły głównie mamy, choć było też jedno małżeństwo i jedna babcia, co dało nam szerszą perspektywę dyskusji i możliwość dzielenia się różnorodnym doświadczeniem. 

Warsztat „Moje dziecko się złości i co na to Pozytywna Dyscyplina” poświęcony był trudnym zachowaniom dziecka. Wspólnie drążyliśmy pod powierzchnią góry lodowej, odkrywając, co stoi za niewłaściwym zachowaniem dzieci. Pozytywna Dyscyplina jest takim podejściem do rodzicielstwa, które mówi, że za zachowaniami kryją się przekonania– przede wszystkim na temat tego, jaki jestem, jaki jest świat wokół mnie i co muszę zrobić, żeby sobie w tym świecie radzić.

Wierzchołek góry lodowej czyli ta część góry, która unosi się nad powierzchnią wody, symbolizuje trudne do zaakceptowania zachowania dziecka (celowo nie używam słowa „niegrzeczne” lub „złe”), takie jak pyskowanie, histerie, niszczenie przedmiotów, zazdrość, upór itd. Jeśli jako rodzice oddziałujemy tylko na tę widoczną część góry lodowej, najczęściej miotamy się, reagujemy nerwowo, zdarza nam się krzyczeć, zapominamy o szacunku. Nie pamiętamy, że zgodnie z tym co powiedział Rudolf Dreikurs, jeden z praojców Pozytywnej Dyscypliny: „dziecko, które zachowuje się źle, już czuje się źle”.

Jeśli jednak uda nam się ze skupieniem i otwartym umysłem zajrzeć pod powierzchnię góry lodowej, możemy odkryć, że agresja u dziecka może wynikać z niezaspokojonej potrzeby przynależności i znaczenia – trudnych doświadczeń w domu, braku wsparcia wśród rówieśników, ale też uwarunkowań biologicznych jak temperament czy fizjologicznych takich jak po prostu zmęczenie, głód, niewyspanie. Najcelniej można to podsumować zdaniem: „niewłaściwe zachowanie dziecka, które dostrzegasz – jest próbą rozwiązania przez dziecko problemu, którego nie dostrzegasz”.

Kluczowym elementem skutecznego, spokojnego i radosnego rodzicielstwa jest właśnie ta świadomość przyczyn zachowania dziecka a nie techniki umożliwiające rozprawienie się raz na zawsze ze „złym zachowaniem”. To wspaniałe doświadczenie móc obserwować wśród uczestników warsztatów, jak budzi się i rośnie w nich zrozumienie, że zacząć należy od siebie, żeby potem móc z szacunkiem odnosić się do dziecka.  

Czuję niesamowitą energię do działania i szerzenia idei Pozytywnej Dyscypliny, mając świadomość, że coraz więcej rodziców i opiekunów będzie mogło zrozumieć, że dzieci swoim zachowaniem nie manipulują i nie chcą „robić nam na złość”, a tym, co zawsze pomaga, nawet w trudnych sytuacjach, jest  dawanie dzieciom wsparcia i okazywanie wiary w to, że potrafią znaleźć rozwiązanie.

Od kwietnia 2018 roku wraz z Fundacją Nasze Szczęścia zorganizowaliśmy już dwa pełne cykle warsztatów „Rodzicielstwo z Pozytywną Dyscypliną”, obejmujące osiem dwuipółgodzinnych cotygodniowych spotkań. Od marca  2019 r. planujemy ruszyć z kolejnymi edycjami cyklu – także w godzinach przedpołudniowych. Pragniemy także kontynuować mini warsztaty tematyczne Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców, którzy nie mają możliwości uczestniczyć w spotkaniach bez dzieci.

Zapraszamy wszystkich rodziców, którym bliska jest idea świadomego rodzicielstwa i którzy chcieliby znaleźć w swoim rodzicielstwie także radość i poczucie spełnienia – do wspólnego odkrywania Pozytywnej Dyscypliny razem z Fundacją Nasze Szczęścia.najdźmy czas na chwilę zadumy. Odpowiedzmy sobie na różne pytania, uporządkujmy myśli, usuńmy zbędny balast niepotrzebnych wspomnień i zorganizujmy sobie przestrzeń na noworoczne sprawy.

Aleksandra Zakrzewska – Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców, w klasie i wczesnego dzieciństwa

 

Close Menu
Zadzwoń do nas